Styropianowe modele odlewnicze firmy TechniCast

Stosowana w odlewnictwie technologia pełnej formy opiera się na wykorzystaniu jednorazowych modeli wykonanych ze spienionego polistyrenu (styropianu) z naniesioną powłoką ogniotrwałą.

Tak przygotowany model zostaje umieszczony w skrzynce formierskiej i zasypany suchym piaskiem kwarcowym zagęszczonym wibracyjnie.

Zalety technologii pełnej formy:

  • niższe koszty, gdyż poważnie ogranicza przygotowanie surowców i przerób masy formierskiej. Masa formierska nie wymaga stosowania spoiwa – brak konieczności przeprowadzania procesu przygotowania mas formierskich, niskie koszty regeneracji piasku, stosowanie suchego piasku eliminuje również wpływ wilgoci na wady odlewów

  • umożliwia pełne wykorzystanie właściwości osnowy piaskowej, która nie ma na powierzchni ziarn materiału wiążącego, z którym to styka się i reaguje wlany do formy ciekły stop odlewniczy;

  • uproszczenie operacji czyszczenia odlewów i ich szlifowania – brak rdzeni, brak powierzchni podziału formy,

  • możliwość uzyskania wyższej dokładności wymiarowej odlewu w porównaniu z tradycyjnym formowaniem

  • Niska waga modelu ułatwia formowanie.

  • Znacznie niższa szkodliwość emisji do otoczenia szkodliwych substancji

  • Powyższe zalety stosowania modeli styropianowych wskazują, jak istotnym postępem jest stosowanie mas bez materiału wiążącego.

 

Pamiętać jednak należy, że w przypadku stosowania metody pełnej formy ważnym czynnikiem jest temperatura zalewnia. W metodzie tej następuje wydzielanie znacznej ilości gazów. Podwyższenie temperatury zalewania powoduje zmniejszenie lepkości gazów co ułatwia ich przenikanie przez pokrycie ochronne oraz warstwę piasku.

Zasadą jest, że im mniejsze ścianki odlewów tym powinna być większa temperatura zalewania.

 

 

 

Z uwagi na fakt możliwości jednorazowego wykorzystania modelu oraz na sposób ich wytwarzania (obrabiarki numeryczne) metoda pełnej formy znajduje najczęściej zastosowanie w przypadku małych serii odlewów.

 

 

 

 

 

Firma TechniCast wykonuje modele styropianowe z wykorzystaniem obrabiarek CNC – maksymalne wymiary obrabianego modelu – 1000 x 2000 x 3000 mm. Istnieje możliwość przygotowania modeli dla odlewów o masie kilku ton wykorzystując metodę łączenia z kilku segmentów.

Modele produkowane są precyzyjnie według wymagań klienta z wykorzystaniem profesjonalnego oprogramowania umożliwiającego tworzenie dokumentacji w wielu formatach 3D i CAD.

Wszystkie elementy omodelowania wykonywane sę zgodnie z normą PN-EN12890.

 

 

Modele firmy TechniCast produkowane są z jednorodnych bloków (płyt) styropianowych na drodze obróbki mechanicznej. Zaletą takiego procesu produkcji jest brak skurczu modelu w porównaniu z modelami formowanymi na drodze spieniania w formach metalowych.

 

 

 

 

 

 

 

Do produkcji modeli stosowany jest styropian o odpowiedniej gęstości jak również wielkości kulek styropianu.

Materiał dobierany jest w zależności od rodzaju materiału odlewu.

Stosowanie obrabiarek CNC umożliwia uzyskiwanie dowolnych kształtów modelu, bardzo dużej dokładności wymiarowej i gładkości powierzchni.

 

 

 

 

Zapraszamy do współpracy. Oprócz modeli styropianowych proponujemy również modele wykonane z żywic i sklejki.

Naszą produkcję dostosowujemy do konkretnej technologii odlewni – jak również możemy zaproponować własne rozwiązania.

Dysponujemy wysoko wykwalifikowaną kadrą z wieloletnim doświadczeniem modelarskim.  

 

 Adres:

 

PPHU TechniCast

97-300 Piotrków Tryb

Czysta 32

POLAND

tel. +48 44 648 49 60
tel. kom. 885 915 455
Fax +48 44 789 04 83

mail:
technicast@o2.pl
lub

technicast@technicast.pl

 

Poniżej galeria przykładowych gotowych modeli